Kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti | Pustevny

Pustevny

From the Blog

Kaple-svat-C3-A9ho-Cyrila-a-Metod-C4-9Bje-na-Radho-C5-A1ti

Kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti

V roce 1881 navrhl člen frenštátské Občanské besedy Hynek Fialka postavit na vrcholu Radhoště kapličku. Jeho nápad se ujal a začalo se s jeho zdlouhavou realizací.

Při příležitosti Metodějova milénia Papež Lev XIII. v Římě vysvětil moravským poutníkům pod vedením pozdějšího olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, obraz Jana Sarkandera, určený pro budoucí radhošťskou kapli. Náklady se tehdy odhadovaly na cca 10 000 zlatých. Předsedou výboru pro výstavbu kaple byl ustanoven Fialka Alojs.

Na podporu stavby byla uspořádána sbírka, která vynesla cca 3500 zlatých. 1895 se předsedou výboru stal továrník Emil Kostelník, který v tom roce koupil na národopisné výstavě v Praze originál obrazu Valašská Madona od Adolfa Liebschera a s ním uskutečnil cestu po Moravě a Čechách na které a shromáždil další část předpokládaných nákladů ve výši cca 7500 zlatých. Olomoucký arcibiskup Theodor Kohn daroval pro kapli část pozemků v katastru Trojanovic a převzal nad kaplí patronát. Také hrabě rožnovského panství Rudolf Kinský věnoval část svých pozemků v katastru Dolní Bečvy.

Plánovaná kaple měla z toho důvodu stát jednou polovinou na straně rožnovské a druhou polovinou na straně frenštátské. 5.7.1896 byl vysvěcen základní kámen radhošťské kaple.Od vysvěcení kaple olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem v roce 1898 se o ni starají členové spolku Matice radhošťská z Trojanovic, kteří také řídili obnovu dřevěné zvonice v roce 2000. Podobně jako při výstavbě kaple před sto lety lidé na Valašsku uspořádali sbírku, z jejíhož výnosu byly stavební práce částečně hrazeny. Kromě peněz věnovali také dřevo z vlastních lesů. Na jeden z trámů dopravených na Radhošť byl vytesán symbolický nápis „Valaši sobě“.

Řemeslníci, kteří kapli opravovali, museli prokázat stejnou zručnost a um jako jejich předchůdci. Vyřezávané sloupy, ručně tesané trámy nebo šindelová střecha nové zvonice se ani v detailech neliší od původní historické stavby.

Radhošť je pověstmi opředená hora s hezkým výhledem na všechny světové strany. Pochází odtud jeden ze základních kamenů Národního divadla. Před kaplí stojí kříž z roku 1905 a sousoší Cyrila a Metoděje od místního sochaře A. Poláška. Na hřebenovce z Pusteven na Radhošť socha Radegasta taktéž od A. Poláška.

 

Bohoslužby

Mše každou sobotu v 11:00 od července do poloviny září. Pouť na svátek sv. Cyrila a Metoděje (5.7.). Kaple je obvykle přístupná v turistické sezóně – od července do září, skupinové prohlídky doporučujeme domluvit na obecním úřadě v Trojanovicích.

 

Správce

Římskokatolický farní úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm

 

Dostupnost

Příjezd autem možný pouze na Pustevny, odtud po modré turistické značce (5km). Na Pustevny se lze dostat také sedačkovou lanovkou z Trojanovic. Vlakem do stanice Frenštát na trati Ostrava – Kojetín, odtud pravidelné spoje do Trojanovic k hotelu Raztoka.

GPS: 49°29’30,970″N, 18°13’22,060″E